
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 150 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header |
| Insulation | Insulated |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Gender | Male |
Stock: 1006
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38216
Ext.Price$0.38216
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38216 | $0.38216 |
| 10 | $0.32402 | $3.24020 |
| 25 | $0.30720 | $7.68000 |
| 50 | $0.29126 | $14.56300 |
| 100 | $0.27614 | $27.61400 |
| 300 | $0.26578 | $79.73400 |
| 500 | $0.25581 | $127.90500 |
| 1000 | $0.24622 | $246.22000 |
| 3000 | $0.23519 | $705.57000 |
| 5000 | $0.22465 | $1123.25000 |
| 10000 | $0.21459 | $2145.90000 |
